Спининг риболов: базова информация за начинаещи

213/339
Спининг риболов: базова информация за начинаещи

С всяка година спинингарите у нас се увеличават, което е напълно логично предвид факта, че този начин на риболов е изключително динамичен и атрактивен.

Ако и вие искате да се впуснете в спининг риболова, в този материал сме се постарали да ви запознаем с основите, които ще ви помогнат да направите уверено първите си стъпки в този вид риболов.

Какво представлява спининг риболова?

Накратко казано, това е спортен риболов, при който се използва специална техника, при която риболовците хвърлят примамката си и започват да я навиват обратно. 

При навиването на обратно примамките се движат през водата и имитират движението на ранена риба.

Движението на примамката, отблясъците и леките вибрации на водата привличат вниманието на рибите, които в опитите си да уловят лесна плячка се хващат на въдицата на риболовеца.

Къде се практикува спининг риболов?

Тази техника за риболов може да се практикува както в сладки, така и в солени води.

Обикновено опитните спинингари предпочитат да хвърлят въдиците или по изгрев, или по залез, тъй като тогава хищните риби са най-активни и по-малко подозрителни.

Какви видове риби се хващат обикновено при спининг риболов?

С тази риболовна техника се ловят основно хищни риби. В сладка вода (реки, язовири, езера) обикновено се хващат щука, пъстърва, кефал, сом, бяла риба, костур, распер.

В морето се хващат почти всички хищни риби, но тъй като в Черно море няма много големи риби като риба тон например, обикновено със спининг техника се ловят основно скумрия, паламуд, сафрид, лаврак.

Какво оборудване и облекло е необходимо?

Това е сложен въпрос, тъй като зависи от това къде, кога и какви риби искате да ловите.

Но ако трябва да дадем някаква база, от която да започнете, то за да практикувате спининг риболов е добре да се снабдите със следното:

Подходящо облекло

Дрехите за спининг не се различават особено много от стандартните дрехи за риболов.

Достатъчно е да си осигурите качествен водонепромокаем панталон или гащеризон, водо и ветроустойчива горна дреха (тениска и водонепромокаемо яке), шапка, слънчеви очила и най-важното – ботуши за газене, ако предпочитате да ловите навътре в реката.

Въдица за спининг

Изборът на въдица зависи от това къде искате да ловите.

Ако обмисляте да ловите от лодка, тогава дължината на въдицата е добре да не надвишава 2,4 метра, но ако ще ловите от брега, тогава можете да се спрете и на въдица с дължина до 3 метра.

Добре е също така въдицата, на която ще се спрете да е лека (изработена от карбон или друг лек материал) и да е двуделна (съставена от две части).

Влакна за спининг въдици

Основно два са видовете влакна, които се използват при спининга: монофилни и плетени. Моно влакната не се виждат много, но са по-разтегливи от плетените.

Обикновено монофилните влакна се избират от начинаещите, тъй като са по-евтини и по-лесно се връзват възлите, докато опитните риболовци предпочитат плетените влакна, които не се разтягат толкова много и позволяват по-голямо разстояние при замятане.

Макара

Макарите за спининг риболов най-често са два вида: с преден аванс или с байтрънър.

Без значение на кой от двата модела ще заложите е важно макарата, на която ще се спрете да е лека и да ви е удобна за работа.

Съвет: Ако смятате да практикувате сладководен спининг риболов е добре да използвате малки макари с размер между 2000 и 4000. Единствено за сом ще ви трябва по-голяма макара с размер 6000 или малко по-малък.

Оборудване за спининг риболов: въдица, макара и примамки

Източник снимка: unsplash.com

Примамки

Изкуствените примамки, които се използват при спининга се делят на две основни категории: меки и твърди примамки.

Сред популярните твърди изкуствени примамки са: блесни, воблери, клатушки и други.

Меките примамки обикновено са изработени от силикон и имитират малки рибки, червеи и други водни обитатели.

Видът на примамката, която трябва да използвате зависи от рибите, които се надявате да уловите по време на спининг риболова.